Wycieczka do Szymbarku

W piątek 12 października wybraliśmy się na kolejną wycieczkę. Tym razem do Szymbarku, gdzie czekało na nas sporo atrakcji.Podróż jak zwykle szybko minęła na wspólnych śpiewach i żartach pana Tadeusza. Celem naszej podróży był otwarty od 19.09.1987 roku Skansen Wsi Pogórzańskiej im. prof. Romana Reinfussa w Szymbarku, .Naszą wycieczkę rozpoczęliśmy od warsztatów artystycznych, gdzie każdy miał za zadanie własnoręcznie ozdobić ekologiczną torbę. Zadanie wyjątkowo spodobało się wszystkim, a malowanie sprawiło wiele radości.Po warsztatach przeszliśmy juz do właściwego zwiedzania skansenu w towarzystwie pani przewodnik, która szczególowo opowiedziała o 15 obiektach znajdujących sie na jego terenie i tradycyjnej kulturze ludowej Pogórzan gorlickich, która jest grupą ściśle związaną z całym Pogórzem Karpackim.Niektóre z eksponatów nasi Seniorzy wspominają jeszcze z babcinych kuchni, a sprzęt rolniczy wypełniał szopy ich dziadków.Była to bardzo miła podróż w czasie pełna wspomnień z dzieciństwa.
W sąsiedztwie skansenu znajduje się także Kasztel Gładyszów w Szymbarku , który jest bardzo cennym zabytkiem architektury renesansu w Polsce. Obecnie kasztel tworzy odnowiony oddział Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów,który także dane nam było zwiedzić.
A po pełnym wrażeń dniu skręciliśmy do Biecza, gdzie czekał już na strudzonych turystów pyszny obiad Restauracja Grodzka.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *