Wycieczka do Szymbarku

W piątek 12 października wybraliśmy się na kolejną wycieczkę. Tym razem do Szymbarku, gdzie czekało na nas sporo atrakcji.Podróż jak zwykle szybko minęła na wspólnych śpiewach i żartach pana Tadeusza. Celem naszej podróży był otwarty od 19.09.1987 roku Skansen Wsi Pogórzańskiej im. prof. Romana Reinfussa w Szymbarku, .Naszą wycieczkę rozpoczęliśmy od warsztatów artystycznych, gdzie każdy miał za zadanie własnoręcznie ozdobić ekologiczną torbę. Zadanie wyjątkowo spodobało się wszystkim, a malowanie sprawiło wiele radości.Po warsztatach przeszliśmy juz do właściwego zwiedzania skansenu w towarzystwie pani przewodnik, która szczególowo opowiedziała o 15 obiektach znajdujących sie na jego terenie i tradycyjnej kulturze ludowej Pogórzan gorlickich, która jest grupą ściśle związaną z całym Pogórzem Karpackim.Niektóre z eksponatów nasi Seniorzy wspominają jeszcze z babcinych kuchni, a sprzęt rolniczy wypełniał szopy ich dziadków.Była to bardzo miła podróż w czasie pełna wspomnień z dzieciństwa.
W sąsiedztwie skansenu znajduje się także Kasztel Gładyszów w Szymbarku , który jest bardzo cennym zabytkiem architektury renesansu w Polsce. Obecnie kasztel tworzy odnowiony oddział Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów,który także dane nam było zwiedzić.
A po pełnym wrażeń dniu skręciliśmy do Biecza, gdzie czekał już na strudzonych turystów pyszny obiad Restauracja Grodzka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.